HREK : Kutasi Rbert az NB II-es bizottsg vezetjnek az interjja |
Kutasi Rbert az NB II-es bizottsg vezetjnek az interjja
rangado.hu 2011.12.18. 13:42
– Mi zajlott a httrben, a kulisszk mgtt a dntst megelzen?
– Nagyon hossz elkszt folyamat elzte meg az elnksg dntst – kezdte a Rangad rdekldsre Kutasi Rbert. – Az tszervezs elszr nagyjbl akkor kerlt szba, amikor n lettem az NB II-es bizottsg elnke. Az n tapasztalatom vezetknt az, hogy a msodosztly akkor volt igazn j, amikor egycsoportos volt. Ez a gondolkods innen indult, de ez biztosan megfogalmazdott sok ms ember fejben is, nem csak n gondolom gy.
– Rgebben is volt mr szmos tszervezs. A mostani ms, mint az eddigiek?
– Mr kezdetben kinyilvntottam, hogy abban a munkban szeretnk rszt venni, ami az tszervezs tekintetben ms, mint korbban volt. A dntseket elzze meg alapos, komoly, rszletes ttekints, bziselemzs, szakmai rvelsek. Ez fl ve – ha nem tbb – elkezddtt, s valban nagyon komoly elemzssel jrt. Az sszes bizottsg vlemnyezhette, s javaslatokkal lhetett. Volt klfldi sszehasonlts, olyan neves, vilgszerte ismert cgek tanulmnyait hozta a ftitkr, amelyek megalapozhattak bizonyos dntseket. Szmtalan sszehasonlts volt hasonl futballkultrval rendelkez orszgokkal, gazdasgi, pnzgyi, infrastrukturlis ttekintsek. Szmomra mg soha nem tapasztalt elemzsek vrosokkal, nkormnyzatokkal, utnptls-kpzssel kapcsolatban. Nagyon alapos anyag kerlt az elnksg el, ami alapjn lehetett dnteni.
– Objektv dnts szletett?
– Rgebben azt tartottam problmnak, hogy hatatlanul is azok voltak dntshelyzetben, akik csapatoknl dolgoztak, hiszen k voltak az elnksgben. Ma nem gy van, hiszen a vezettestlet tagjai fggetlenek a csapatoktl, egy szempont, egy rtkrendszer vezrli ket: a magyar futball felemelkedse s jobb ttele.
– Akadtak olyan tmk, szegmensek, rszletek, amelyekhez kimondottan ragaszkodtak?
– Voltak bizonyos sarkalatos krsek, amelyekben nem lehetett alternatva! A legfontosabb, hogy a vltoztats ne rja t a mostani versenyrendszert, teht ne most kerljn bevezetsre. Igazsgtalansg lett volna, hiszen az NB II-ben s az NB III-ban is jtszanak olyan csapatok, amelyeknek nagyobb terveik vannak, s id kell szmukra a felkszlsre, mert a tizenhatba nem lesz knny bekerlni!
– Mi lesz a legfontosabb vltozs a ltszmcskkentsen kvl?
– Szintn hatrozott llspontunk volt, hogy az egycsoportos NB II-ben nincs helyk az lvonalbeli klubok tartalkcsapatainak! Szmunkra meg kell tallni azt a formt, amiben versenyezni tudnak, ez akr klcsnjtk is lehet. Teht a msodik csapatok akkor sem juthatnak fel a msodosztlyba, ha megnyerik az NB III-as csoportjukat!
– Milyen elv, elmlet mentn haladtak az elkszts sorn?
– Ugyancsak szakmai krds, s ezzel kapcsolatban sem volt vita, hogy szkteni kell a klnbsget az NB II s az els osztly kztt szakmailag, gazdasgilag infrastrukturlisan s az utnptls-kpzs szempontjbl is. Fontos, hogy az erinket koncentrljuk, mrpedig a szkebb keresztmetszet ersebb, mint a bvebb.
– Vitatkoztak az idelis ltszmrl?
– Sok lehetsg felvetdtt, hogy hny csapat szerepeljen az NB II-ben. Ezen persze lehet vitatkozni. Tizenkett, tizenhat, hsz, huszonngy?! A tizenhat szerintem fedi a magyar futballvalsgot, de mindenkppen ksznviszonyban van vele, hiszen gy sszesen harminckt profi csapat lesz. A versenyrendszer minstse is vltozik: a vegyes-nylt versenyrendszer helyett az NB I s az NB II hivatsos bajnoksg, teht profiliga lesz. s nem csak elnevezsvben, hanem szervezeti felptsben, szakmaisgban, az utnptls tekintetben, s infrastruktrjban is, teht minden krlmnyben. Pldul tbb utnptlscsapatot kell mkdtetnie egy msodosztly klubnak, mint jelenleg. Meg kell sznnik az lsgos amatrszerzdseknek, amelyek lehetv teszi pldul, hogy a csapatok nem fizetnek nevelsi kltsget, s gy-gy-amgy mennek a pnzek.
– Mit kapnak cserbe azok a klubok, akik meg tudnak felelni az elvrsoknak?
– Megfelelni nehz lesz a plyn, s a plyn kvl is, de ennek lesz ellenttelezse! Ezekhez a profi elvrsokhoz forrsoknak is kell csatlakoznia. Egy nvsnak nevezhet bajnoksgnak a marketingrtke a sokszorosa lehet a jelenleginek!
– Mi lesz a helyzet a harmadik vonalban?
– Az NB III hromcsoportos lesz, ami azt felttelezi, hogy minden bajnok fel tud kerlni, s legalbb van csoportonknt hrom-ngy egyttes, amelyik mr az indulskor gy tervezi, hogy fel akar jutni, ezrt minden kvet megmozgat, s a krlmnyei is alkalmasak r! Ha ez teljesl, akkor tulajdonkppen nem vesztnk el egyetlen csapatot sem a ltszmcskkentssel. Ennek a legfontosabb eleme, hogy akkor lesz j, ellenttben a mostanival, ha aki kiesett, az ki is esik, s aki feljutott, az fel is jut. Abnormlis, hogy a bajnok nem akar feljutni! Ugyanakkor a msodosztlyban akr hat-nyolc csapat remegjen s harcoljon a kiess ellen!
– Nem tart attl, hogy a klubjnak, a REAC-nak nehz lesz megragadnia a legjobb tizenhat kztt?
– Ha a REAC nem tud megfelelni a krlmnyeknek szakmailag vagy anyagilag, akkor a REAC-nak az NB III-ban van a helye. s akkor is azt fogom mondani, hogy j, hasznos s elreviv ez a rendszer, s ez akkor is szmon krhet lesz tlem.
– Ez a vltoztats, ez a dnts mennyiben cseng ssze a klubvezetk vlemnyvel, llspontjval?
– Azokval teljes mrtkben, akik fell tudnak emelkedni sajt rdekeiken. Mindenki aggdik, hogy befr-e a tizenhatba, ez termszetes, de mindenki azt szeretn, hogy a sznvonal emelkedjen.
|